Artur Górski

Artur Górski (1964 r.), dziennikarz, pisarz, autor 30 książek (a będzie więcej) wykładowca akademicki. Twórca i redaktor naczelny magazynu „Focus Śledczy”. Swoją przygodę z dziennikarstwem reporterskim rozpoczął ponad 30 lat temu jako korespondent z wojny w Ulsterze. 

Następna wojna, w byłej Jugosławii, stała się inspiracją do stworzenia kilku powieści, opartych na autentycznych wydarzeniach: „Gucci Boys” oraz „Łowca ciał”. Swoje dziennikarskie relacje z tego konfliktu publikował między innymi w „Polityce” i „Przekroju”. Po latach spędzonych między wojskowymi, Górski zwrócił się w stronę służb specjalnych oraz mafii, której stał się – jak napisała jedna z gazet – oficjalnym spowiednikiem. 

Seria „Masa o polskiej mafii” stała się wielkim przebojem polskiego rynku księgarskiego, a za pierwszy tom „Masa o kobietach polskiej mafii” Górski otrzymał nagrodę „Bestseller Empiku 2014”. W kolejnym roku „Masa” znów był bliski otrzymania tej nagrody, ale Empik wycofał z konkursu kategorię „Literatura Faktu”. Górski jest również autorem bestsellerów, napisanych z Moniką Banasiak „Słowikowa o więzieniach dla kobiet” czy z Janem Fabiańczykiem „Majami, zły pies”. Niektóre wątki, zawarte w książkach z Masą oraz z Majamim, znalazły się w serialu „Odwróceni 2”. 

Duży sukces odniosła reporterska książka pt. „Pięść Dawida”, poświęcona najważniejszym służbom specjalnym Izraela. Zbierając materiały do tej publikacji, Górski rozmawiał między innymi z szefem wyszkolenia Mossadu oraz prezesem największej organizacji, zajmującej się szkoleniem krav-maga. „Ruscy Narcos”, rzecz poświęcona mafii z krajów byłego Związku Radzieckiego, to kolejny rozdział w twórczości Górskiego – książka ta wkrótce będzie miała kontynuację. 

Niedawno jeden z angielskich producentów filmowych wykupił prawa do realizacji serialu na podstawie tej książki. Niedługo też pojawią się zagraniczne wydania „Ruskich Narcos”.

Artur Górski